Pomoc prawna dla osób przybywających z Ukrainy
4 marca 2022500 + dla obywateli Ukrainy
16 marca 2022Prawo i psychologia oczami praktyków prawa. Trwają Dni Prawa i Psychologii, w których uczestniczyła adw. Aleksandra Paluch-Gęgała. Była jednym z prelegentów w panelu dyskusyjnym, dotyczącym wizji współczesnego prawnika. Panel był wydarzeniem inaugurującym III Dni Prawa i Psychologii, które odbywają się na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Prawo i psychologia jako dyscyplina naukowa
Prawo i Psychologia to dyscyplina naukowa poświęcona związkom prawa i psychologii. Często mówi się o niej w kontekście wykorzystania wiedzy psychologicznej w praktyce prawniczej: na potrzeby wydawania opinii sądowych, w ramach prowadzenia mediacji i kształcenia kompetencji miękkich u prawników. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęcili tym zagadnieniom trzydniową konferencję, w ramach której praktycy wymiaru sprawiedliwości opowiadają o różnych zagadnieniach związanych ze stosowaniem psychologii w praktyce prawniczej.
Krakowskie Dni Prawa i Psychologii
„Dni Prawa i Psychologii” odbywają się z inicjatywy Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Kraków i Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ. Na ich zaproszenie Aleksandra Paluch-Gęgała wzięła udział w panelu eksperckim, w którym prawnicy, którzy z tytułu wykonywanej pracy mają również wiedzę i doświadczenie pozaprawne, wypowiadali się na temat tego, kim w ogóle jest prawnik. Mówiliśmy o etyce wykonywania zawodu oraz o tym, jak kształcić prawnika w zakresie pozaprawnych kompetencji. Pojawiały się wątki wykonywania różnych zawodów prawniczych: sędziego, adwokata, doradcy, wykładowcy. Była też mowa o tym, czy da się wykonywać zawód prawnika, żeby nie ucierpiało na tym życie osobiste. Odpowiadaliśmy również na pytania studentów dotyczące pracy prawnika i sposobu komunikowania się ze stronami.
W panelu wzięli udział prawnicy-psycholodzy, prawnik – pedagog i sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.
Dziękujemy za zaproszenie!
Dowiedz się więcej o udziale w konferencjach: