Bezpieczna umowa najmu mieszkania
26 sierpnia 2022Umowa dożywocia. Wygrywamy sprawę w obu instancjach.
12 września 2022Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana u naszego klienta okazała się niesprawna. Na skutek podjętych negocjacji dostawca fotowoltaiki zgodził się dokonać naprawy na własny koszt i wydłużyć umownie roszczenia z tytułu rękojmi i gwarancji.
Wadliwa fotowoltaika adwokat
Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Każdy w swojej okolicy może zauważyć większe i mniejsze instalacje fotowoltaiczne, zakładane głównie w ogródkach i na dachach domów jednorodzinnych. Okazuje się, że nawet poprawnie zainstalowane panele słoneczne nie zawsze będą odpowiednio działać. Konsumenci, podejmując decyzję o instalacji paneli, nie zdają sobie sprawy, że nierzadko sieć elektryczna w okolicy nie jest w stanie przyjąć produkowanego prądu. Pojawia się problem wadliwej fotowoltaiki.
Jeżeli zlecili założenie instalacji fotowoltaicznej profesjonalnej firmie, mają prawo oczekiwać, że fotowoltaika będzie nie tylko prawidłowo założona, ale też będzie w stanie działać zgodnie ze swoimi założeniami. Jeżeli jest ona cały czas wyłączona, oznacza to, że nie spełnia swojej funkcji.
Gdy instalacja fotowoltaiczna nie działa
Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby, które założyły sobie panele fotowoltaiczne, wydając na nie dziesiątki tysięcy złotych. Nie mogą jednak z nich korzystać, bo gdy tylko wychodzi słońce, instalacja automatycznie się wyłącza. Problemem jest zbyt wysokie napięcie w sieci. Niektórzy próbują rozwiązać ten problem, zmieniając nastawę na falowniku, tak że instalacja działa dalej, pomimo zwiększającego się napięcia elektrycznego. To z kolei prowadzi do przepięć w okolicznych gospodarstwach domowych.
Problem ma zatem swoje źródło z jednej strony w nieprawidłowej nastawie instalacji, a z drugiej w niewydolnych i przestarzałych sieciach energetycznych. W ten sposób rodzą się konflikty między konsumentami, którzy wydali znaczne środki na fotowoltaikę, instalatorami paneli oraz dystrybutorem energii elektrycznej. Ten ostatni powinien dostarczać energię o ściśle określonych parametrach. Rykoszetem dostają okoliczne gospodarstwa domowe, gdzie dochodzi do przepięć w instalacji elektrycznej.
Wadliwa fotowoltaika: roszczenia względem dostawcy
Warto pamiętać, że jeżeli założyłeś fotowoltaikę, a ona okazuje się niesprawna, przysługują Ci roszczenia jak przy zakupie uszkodzonej rzeczy. Są to roszczenia z tytułu rękojmi, a niekiedy też gwarancji. Ta ostatnia często jednak dotyczy ściśle określonych wad jak np. wad samych paneli fotowoltaicznych. Rękojmia natomiast ma szerszy zakres.
Jeżeli zakupiłeś wadliwą instalację fotowoltaiczną, przysługują Ci roszczenia o naprawę instalacji lub o obniżenie ceny. W wielu sytuacjach kupującemu przysługuje również możliwość odstąpienia od umowy. Wówczas sprzedawca zabierze niesprawną instalację fotowoltaiczną. Co więcej, możesz domagać się odszkodowania za podziurawiony dach.
Rzecz jasna powyższe roszczenia mają swoje ograniczenia. Często przedmiotem sporu są przyczyny wadliwości instalacji: czy leżą one po stronie dostawcy, czy też niesprawna jest instalacja elektryczna w domu. Wszystkie te okoliczności trzeba wziąć pod uwagę, formułując odpowiednie roszczenia.
Ugoda w sprawie wadliwej fotowoltaiki
W sprawie naszego klienta ostatecznie udało nam się porozumieć ze sprzedawcą. Początkowo twierdził on, że instalacja nie działa prawidłowo z przyczyn od niego niezależnych. Po wstąpieniu adwokata do sprawy, uznał jednak roszczenia z tytułu rękojmi za wady instalacji fotowoltaicznej. W ramach ugody dokonał napraw, porozumiał się z dystrybutorem energii elektrycznej w kwestiach parametrów dostarczanej energii elektrycznej oraz znacznie wydłużył okres przysługujących roszczeń tytułu rękojmi za wady.