ADWOKAT PRAWO SPADKOWE KRAKÓW
W ramach kancelarii adwokackiej kompleksowo zajmujemy się sprawami spadkowymi. Doradzamy w kwestiach prawa spadkowego. Reprezentujemy Klientów w sprawach dotyczących nabycia spadku, ustalenia kręgu spadkobierców. Mamy szerokie doświadczenie w sprawach dotyczących podważenia testamentu.
Prowadzimy postępowania o dział spadku i zniesienie współwłasności, dotyczące ważności testamentu, o zapłatę zachowku i w innych. Doradzamy również w kwestiach umów dotyczących dziedziczenia.
Adwokat udziela porad prawnych z prawa spadkowego. Częstym tematem są kwestie dziedziczenia i przyjęcia lub odrzucenia spadku. Konsultujemy kwestie dotyczące dziedziczenia długów, sporządzenia spisu inwentarza oraz doradzamy strategię postępowania.
Pomagamy naszym klientom w kwestiach uzyskania zgody sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego.
PROBLEM Z TESTAMENTEM?
ADWOKAT PRAWO SPADKOWE KRAKÓW
Wiele postępowań sądowych koncentruje się wokół problemu ważności testamentu. Konieczne jest ustalenie czy spadkodawca w momencie sporządzenia testamentu miał zdolność do swobodnego i świadomego podjęcia decyzji i wyrażenia woli. Kwestia swobody i świadomości osoby, która sporządziła testament (testatora) jest przedmiotem dowodzenia w tych sprawach. Mamy szerokie doświadczenie procesowe w tego typu sprawach. Jeżeli szukasz pomocy prawnej, chętnie pomożemy w sprawach ważności testamentu.
SPRAWY O ZACHOWEK
Prowadzimy postępowania sądowe dotyczące zachowku po osobie zmarłej. Zgodnie z prawem niektórym osobom, które zostały pominięte w testamencie przysługują roszczenia o zachowek. Możesz powierzyć nam prowadzenie sprawy o zachowek.
DŁUGI SPADKOWE
Jeżeli niepokoi Cię problem dziedziczenia długów spadkowych, zapraszamy na konsultację. Doradzamy jak zabezpieczyć siebie i osoby najbliższe przed odziedziczeniem długów spadkowych. Podpowiadamy jakie rozwiązania sprawdzą się w Twojej sytuacji.
PRAWO SPADKOWE - POMOCNE INFORMACJE
Czym zajmuje się prawo spadkowe?
Prawo spadkowe to dziedzina prawa, która ma na celu uregulowanie praw do spadku po osobie zmarłej. Prawo spadkowe reguluje takie kwestie jak dziedziczenie, sporządzenie testamentu, umowy dotyczące spadku, odpowiedzialność za długi spadkowe, czy też kwestię zachowku. Ponadto prawo spadkowe zajmuje się problematyką wydziedziczenia, gdy spadkodawca nie chce, by określona osoba cokolwiek po nim odziedziczyła.
Po śmierci spadkodawcy konieczne staje się uregulowanie prawa do spadku. W tym celu można skierować wniosek do sądu, a w niektórych przypadkach można załatwić sprawę u notariusza. Dziedziczenie może odbywać się na podstawie ustawy albo testamentu. Niekiedy strony kwestionują ważność i skuteczność pozostawionego przez spadkodawcę testamentu. Wówczas koniecze staje się skierowanie sprawy do sądu. Prawo spadkowe przewiduje wymagania, jakie powinien spełniać testament. Z kolei, po tym jak sąd stwierdzi kto odziedziczył spadek w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy ten spadek podzielić. Kwestie działu spadku to również zakres prawa spadkowego. Przydatna jest przy tym znajomość prawa nieruchomości, jeżeli w skład spadku wchodzi np. mieszkanie, czy dom po osobie zmarłej.
Czego najczęściej dotyczą porady prawne z prawa spadkowego?
Porady prawne z prawa spadkowego dotyczą najczęściej następujących problemów:
- jak uregulować prawa do spadku? Kiedy zgłosić się do notariusza, a kiedy do sądu?
- jak sporządzić ważny testament? Jak zakwestionować ważność testamentu przed sądem?
- co się stanie ze spadkiem, gdy soba wskazana w testamencie zmarła przed testatorem (spadkodawcą)?
- jakie są skutki prawne wydziedziczenia? Czy dzieciom osoby wydziedziczonej należy się zachowek?
- czy należy mi się zachowek? W jaki sposób sąd ustala wysokość zachowku?
- jak doprowadzić do uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia?
- w jakich sytuacjach darowizny otrzymane od spadkodawcy można zaliczyć na schedę spadkową?
- jak podzielić spadek między spadkobierców?
- jak postępować, gdy spadkodawca pozostawił długi?
- jak odrzucić spadek? Jak uzyskać zgodę sądu na odrzucenie spadku w imieniu dzieci?
- czy przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza zawsze jest korzystne?
Adwokat Aleksandra Paluch-Gęgała ponadto reprezentuje Klientów w postępowaniach sądowych dotyczących spadku. Najczęściej prowadzi postępowania dotyczące nabycia spadku, szczególnie gdy dziedziczenie odbywa się na podstawie testamentu. Badane są wówczas kwestie ważności testamentu oraz interpretacji jego treści. Istotną rolę odgrywają kwestie ważności testamentu oraz skuteczności zawartych w nich zapisów testamentowych. Jeżeli kilka osób zostało powołanych do spadku, będą zainteresowane, żeby się nim podzielić. Działu spadku można dokonać umownie lub w toku postępowania sądowego. Jeżeli jeden ze spadkobierców ustawowych został pominięty w testamencie, mogą przysługiwać mu roszczenia o zapłatę zachowku. Wówczas adwokat prowadzi sprawę o zachowek.
Jak wygląda porada prawna z prawa spadkowego?
Porada prawna z prawa spadkowego w naszej kancelarii polega na rozmowie z adwokatem na temat problemu. W toku porady prawnej z prawa spadkowego klient przekazuje informacje na temat stanu faktycznego sprawy, a adwokat przedstawia dostępne możliwości działania. Żeby umówić się na konsultację, wystarczy zadzwonić do kancelarii lub napisać e-maila i umówić spotkanie w dogodnym czasie. Porady prawne udzielane są na bieżąco, często z dnia na dzień. Maksymalny czas oczekiwania zazwyczaj nie jest dłuższy, niż kilka dni. O kosztach porady prawnej u adwokata możesz przeczytać tutaj:
Ceny w kancelarii
Zależy nam, by przekazać naszym klientom praktyczną wiedzę i wskazówki co do dalszego postępowania. Dlatego rezerwujemy sobie co najmniej godzinę czasu na poradę prawną. W tym czasie można zadawać pytania, robić notatki, ale też napić się kawy i swobodnie porozmawiać o swoich sprawach. Niektórzy też zwyczajnie nie chcą lub nie mają czasu, by samodzielnie zająć się sprawami spadkowymi i zlecają adwokatowi uporządkowanie tych spraw. Chętnie podejmujemy się prowadzenia spraw spadkowych.
Często przyczyną przyjścia do adwokata po poradę prawną z prawa spadkowego jest sytuacja sporu w rodzinie. Gdy kilka osób nie może dogadać się w sprawie spadku, warto zasięgnąć porady prawnej. Podpowiemy Ci, czy stanowiska innych osób mają oparcie w przepisach prawa, w jaki sposób można załatwić sprawę polubownie, bez angażowania sądu. Doradzimy także, jeżeli uważamy, że to właśnie droga sądowa będzie właściwa do rozwiązania danego problemu.
Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata w sprawach spadkowych?
ADWOKAT PRAWO SPADKOWE KRAKÓW
Z pomocy adwokata warto skorzystać w każdej sytuacji, gdy nie masz pewności jak należy postępować, albo zwyczajnie chcesz powierzyć swoją sprawę profesjonaliście. W sytuacjach spornych, gdy istnieje jakiś konflikt między osobami powołanymi do dziedziczenia, również zachęcamy do kontaktu z adwokatem.