Ile kosztuje adwokat?

ADWOKAT: CENNIK | KOSZTY USŁUG PRAWNYCH | HONORARIUM ADWOKATA | ZASADY PŁATNOŚCI

Ile kosztuje adwokat?
Na tej stronie znajdziesz informacje:
1. Jak ustala się koszt porady prawnej u adwokata?
2. Jak ustala się koszty prowadzenia sprawy sądowej przez adwokata?
3. Ile może kosztować sporządzenie umowy w kancelarii adwokackiej?
4. Na jakich zasadach można ustalać honorarium adwokata?
5. Kiedy płaci się adwokatowi wynagrodzenie za prowadzenie sprawy
6. Co możesz zrobić, jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, a nie stać Cię na pokrycie kosztów adwokata?

Ile kosztuje porada prawna u adwokata?

Większość osób zanim wybierze adwokata, chciałaby wiedzieć, ile będzie kosztowała porada prawna, konsultacja, lub prowadzenie sprawy sądowej. W pełni to rozumiemy. Jednak zgodnie z zasadami etyki adwokackiej nie możemy zamieszczać takich informacji na stronie internetowej kancelarii prawnej.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy prawnik stosuje się do tej reguły, jednak my poważnie traktujemy zasady etyki - nie tylko w zakresie cen, ale przede wszystkim też poszanowania tajemnicy adwokackiej i kierowania się najlepiej pojmowanym interesm klienta.

Musisz wiedzieć, że w kancelarii koszt porady prawnej jest stały i poznasz go bez problemu, kontaktując się z nami. Wystarczy napisać e-maila z zapytaniem jaki jest koszt porady prawnej i uzyskasz niezwłocznie odpowiedź.

Ile kosztuje prowadzenie sprawy sądowej przez adwokata?

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że każda sprawa jest inna i trudno byłoby oszacować czas oraz poziom skomplikowania problemu, o którym jeszcze nic nie wiemy. Wysokość honorarium adwokata uzależniamy od prognozowanego nakładu pracy koniecznej do wykonania danego zlecenia.

W niektórych sprawach jesteśmy w stanie oszacować prognozowany koszt prowadzenia spawy na podstawie informacji udzielonych nam przez telefon lub e-mail. Dotyczy to takich spraw jak eksmisja, ustanowienie służebności, sprawy o zapłatę np. z tytułu niezapłaconej faktury, ale też i inne. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wskazać koszty już podczas pierwszego kontaktu, zadzwoń i postaramy się odpowiedzieć.

Wiele spraw sądowych wymaga jednak głębszej analizy, zapoznania się z jej istotą. Nierzadko sam klient nie wie czego oczekuje, a my potrzebujemy szczegółowych informacji, żeby zaproponować dostępne opcje.

W stanach faktycznych, które wymagają głębszej analizy, zachęcamy do umówienia się na kosultację prawną z adwokatem. W trakcie spotkania, zapytamy o wszystkie istotne szczegóły sprawy i zaproponujemy zasady rozliczeń. Jeśli zdecydujesz się na zlecenie sprawy kancelarii, wówczas na poczet wynagrodzenia za prowadzenie sprawy zaliczymy koszt wstępnej konsultacji.

Jaki jest koszt sporządzenia projektu umowy przez adwokata?

W kancelarii adwokackiej sporządzamy umowy szyte na miarę, tj. dostosowane do konkretnej sytuacji klienta. Może być tak, że szczególnie jeden z aspektów współpracy z kontrahentem Cię niepokoi, i wówczas jemu poświęcimy znaczną część uwagi. Także wprowadzenie do umowy tzw. standardowych zapisów musi być poprzedzone rozeznaniem sytuacji faktycznej naszego klienta. Niekiedy bowiem tego typu zapisy są szkodliwe lub sprzeczne z innymi postanowieniami umowy.

W kancelarii adwokackiej nie "sprzedajemy" gotowych rozwiązań dobrych dla każdego (bo takie zwyczajnie nie istnieją!), lecz tworzymy je we współpracy z klientem. Z tego powodu koszt sporządzenia projektu umowy jest, podobnie jak koszt prowadzenia sprawy sądowej, wyceniany indywidualnie. Dotyczy to także sprawdzenia umowy przesłanej przez kontrahentów naszych klientów.

W jaki sposób ustala się honorarium adwokata?

Jest kilka modeli ustalania honorarium adwokata. Kwestie te omawiane są na początkowym etapie współpracy z kancelarią adwokacką. Podczas spotkania uzgadniamy model zapłaty za usługi prawne. Kwestie te regulowane są zatem umownie i możesz zaproponować nam zasady rozliczania, które uważasz za najbardziej satysfakcjonujące dla obu stron.

Najczęściej wynagrodzenie ustalane jest w następujący sposób:

Kiedy płaci się adwokatowi wynagrodzenie za prowadzenie sprawy?

Zapłata adwokatowi za prowadzenie sprawy uzależniona jest od zasad, które ustaliliśmy na początku. W większości przypadków adwokat pobiera wynagrodzenie za stawiennictwo na rozprawie bezpośrednio po rozprawie. Z kolei wynagrodzenie za prowadzenie sprawy (sporządzanie pism, czuwanie nad przebiegiem postępowania) pobierane jest najczęściej na początku współpracy. Trzeba pamiętać, że w kancelarii umożliwiamy zapłatę w ratach dostosowanych do potrzeb i możliwości danego klienta.


Co jeśli mam zasadną sprawę, a nie stać mnie na adwokata?

Trzeba pamiętać, że usługa prawna wiąże się ze znacznym nakładem pracy adwokata i podobnie jak inne usługi ma odpłatny charakter. Jeżeli jednak rzeczywiście nie jesteś w stanie ponieść kosztów zastępstwa procesowego, pamiętaj, że możesz zwrócić się do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla Ciebie adwokata z urzędu z uwagi na trudną sytuację majątkową. Taki wniosek możesz złożyć w toku danej sprawy sądowej, ale także przed jej wszczęciem. Co więcej, we wniosku możesz wskazać konkretnego adwokata, który miałby prowadzić Twoją sprawę.


Pamiętaj, że przed złożeniem takiego wniosku powinieneś skontaktować się najpierw z wybranym adwokatem i zapytać o możliwość wskazania go we wniosku. Chcesz, żeby adw. Aleksandra Paluch-Gęgała zajęła się Twoją sprawą jako adwokat z urzędu? Skontaktuj się z kancelarią, podpowiemy co musisz zrobić i jakie kryteria spełnić. Poprowadzimy Cię we właściwym kierunku.