PRAWO SPADKOWE: PORADY PRAWNE | ADWOKAT KRAKÓW |
APG KANCELARIA ADWOKACKA

Porady prawne prawo spadkowe Kraków-min

Porady prawne z prawa spadkowego w kancelarii adwokackiej

Niniejsza strona poświęcona jest pracy kancelarii adwokackiej w sprawach prawa spadkowego. Znajdziesz na niej informacje o tym:

1. Czym w ogóle jest prawo spadkowe?
2. Czy kancelaria adwokacka zajmuje się prawem spadkowym?
3. Z jakimi problemami z zakresu prawa spadkowego przychodzą klienci?
4. Jak wygląda porada prawna z prawa spadkowego u adwokata?
5. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata w sprawach spadkowych?


1. Czym zajmuje się prawo spadkowe?

Prawo spadkowe to dziedzina prawa, która ma na celu uregulowanie praw do spadku po osobie zmarłej. Prawo spadkowe reguluje takie kwestie jak dziedziczenie, sporządzenie testamentu, umowy dotyczące spadku, odpowiedzialność za długi spadkowe, czy też kwestię zachowku. Ponadto prawo spadkowe zajmuje się problematyką wydziedziczenia, gdy spadkodawca nie chce, by określona osoba cokolwiek po nim odziedziczyła.

Po śmierci spadkodawcy konieczne staje się uregulowanie prawa do spadku. W tym celu można skierować wniosek do sądu, a w niektórych przypadkach można załatwić sprawę u notariusza. Dziedziczenie może odbywać się na podstawie ustawy albo testamentu. Niekiedy strony kwestionują ważność i skuteczność pozostawionego przez spadkodawcę testamentu. Wówczas koniecze staje się skierowanie sprawy do sądu. Prawo spadkowe przewiduje wymagania, jakie powinien spełniać testament. Z kolei, po tym jak sąd stwierdzi kto odziedziczył spadek w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy ten spadek podzielić. Kwestie działu spadku to również zakres prawa spadkowego. Przydatna jest przy tym znajomość prawa nieruchomości, jeżeli w skład spadku wchodzi np. mieszkanie, czy dom po osobie zmarłej.

2. Prawo spadkowe w praktyce kancelarii adwokackiej

Przed wyborem kancelarii adwokackiej, możesz zastanawiać się jak wygląda porada prawna oraz prowadzenie sprawy przez adwokata. Tu znajdziesz informację, jak to wygląda w APG Kancelarii Adwokackiej w przypadku prawa spadkowego.

Czy APG kancelaria adwokacka zajmuje się prawem spadkowym?
Tak, mamy szerokie doświadczenie w zakresie prawa spadkowego. Bardzo często udzielamy porad prawnych dotyczących spadku oraz reprezentujemy naszych klientów w sądzie w sprawach spadkowych. Sprawami spadkowymi zajmuje się adw. Aleksandra Paluch-Gęgała.

3. Czego najczęściej dotyczą porady prawne z prawa spadkowego?

Porady prawne z prawa spadkowego dotyczą najczęściej następujących problemów:
 • jak uregulować prawa do spadku? Kiedy zgłosić się do notariusza, a kiedy do sądu?
 • jak sporządzić ważny testament? Jak zakwestionować ważność testamentu przed sądem?
 • co się stanie ze spadkiem, gdy soba wskazana w testamencie zmarła przed testatorem (spadkodawcą)?
 • jakie są skutki prawne wydziedziczenia? Czy dzieciom osoby wydziedziczonej należy się zachowek?
 • czy należy mi się zachowek? W jaki sposób sąd ustala wysokość zachowku?
 • jak doprowadzić do uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia?
 • w jakich sytuacjach darowizny otrzymane od spadkodawcy można zaliczyć na schedę spadkową?
 • jak podzielić spadek między spadkobierców?
 • jak postępować, gdy spadkodawca pozostawił długi?
 • jak odrzucić spadek? Jak uzyskać zgodę sądu na odrzucenie spadku w imieniu dzieci?
 • czy przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza zawsze jest korzystne?

Adwokat Aleksandra Paluch-Gęgała ponadto reprezentuje Klientów w postępowaniaach sądowych dotyczących spadku. Najczęściej prowadzi postępowania dotyczące nabycia spadku, szczególnie gdy dziedziczenie odbywa się na podstawie testamentu. Badane są wówczas kwestie ważności testamentu oraz interpretacji jego treści. Istotną rolę odgrywają kwestie ważności testamentu oraz skuteczności zawartych w nich zapisów testamentowych. Jeżeli kilka osób zostało powołanych do spadku, będą zainteresowane, żeby się nim podzielić. Działu spadku można dokonać umownie lub w toku postępowania sądowego. Jeżeli jeden ze spadkobierców ustawowych został pominięty w testamencie, mogą przysługiwać mu roszczenia o zapłatę zachowku. Wówczas adwokat prowadzi sprawę o zachowek.

4.Jak wygląda porada prawna z prawa spadkowego?


Porada prawna z prawa spadkowego w naszej kancelarii polega na rozmowie z adwokatem na temat problemu. W toku porady prawnej z prawa spadkowego klient przekazuje informacje na temat stanu faktycznego sprawy, a adwokat przedstawia dostępne możliwości działania. Żeby umówić się na konsultacę, wystarczy zadzwonić do kancelarii lub napisać e-maiala i umówić spotkanie w dogodnym czasie. Porady prawne udzielane są na bieżąco, często z dnia na dzień. Maksymalny czas oczekiwania zazwyczaj nie jest dłuższy, niż kilka dni. O kosztach porady prawnej u adwokata możesz przeczytać tutaj:
Ceny w kancelarii
Zależy nam, by przekazać naszym klientom praktyczną wiedzę i wskazówki co do dalszego postępowania. Dlatego rezerwujemy sobie co najmniej godzinę czasu na poradę prawną. W tym czasie można zadawać pytania, robić notatki, ale też napić się kawy i swobodnie porozmawiać o swoich sprawach. Niektórzy też zwyczajnie nie chcą lub nie mają czasu, by samodzielnie zająć się sprawami spadkowymi i zlecają adwokatowi uporządkowanie tych spraw. Chętnie podejmujemy się prowadzenia spraw spadkowych.

Często przyczyną przyjścia do adwokata po poradę prawną z prawa spadkowego jest sytuacja sporu w rodzinie. Gdy kilka osób nie może dogadać się w sprawie spadku, warto zasięgnąć porady prawnej. Podpowiemy Ci, czy stanowiska innych osób mają oparcie w przepisach prawa, w jaki sposób można załatwić sprawę polubownie, bez angażowania sądu. Doradzimy także, jeżeli uważamy, że to właśnie droga sądowa będzie właściwa do rozwiązania danego problemu.

5. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata w sprawach spadkowych?


Z pomocy adwokata warto skorzystać w każdej sytuacji, gdy nie masz pewności jak należy postępować, albo zwyczajnie chcesz powierzyć swoją sprawę profesjonaliście. W sytuacjach spornych, gdy istnieje jakiś konflikt między osobami powołanymi do dziedziczenia, również zachęcamy do kontaktu z adwokatem.