Aleksandra Paluch-Gęgała – założycielka i właścicielka APG kancelarii adwokackiej, adwokat.
Specjalista z zakresu prowadzenia złożonych postępowań sądowych, szczególnie w sprawach cywilnych i gospodarczych. Prawnik procesowy o dziewięcioletnim doświadczeniu sądowym, interdyscyplinarnym wykształceniu oraz rozległej wiedzy merytorycznej. Posiada bogate doświadczenie w opiniowaniu i negocjowaniu umów w obrocie gospodarczym. Posługuje się językiem angielskim i niemieckim.
„Jako adwokat potrafię odnaleźć wyrafinowane rozwiązania dla trudnych problemów prawnych. Najczęściej wymaga się jednak od mnie ludzkiego wsparcia i zrozumienia trudnych życiowych sytuacji. Zdaję sobie z tego sprawę”.
O mnie
Przez osiem lat pracowałam w kilku krakowskich kancelariach adwokackich, zaczynając jako aplikant, a kończąc jako partner w spółce adwokackiej. W tym czasie prowadziłam różnorodne spory sądowe, najczęściej występując jako pełnomocnik w sprawach cywilnych i gospodarczych. Wielokrotnie doradzałam zróżnicowanym podmiotom gospodarczym przy zawieraniu transakcji handlowych, w tym transakcji o międzynarodowym charakterze. Występowałam również jako obrońca oskarżonych i pełnomocnik osób pokrzywdzonych przestępstwem w procesach karnych.
Mając doświadczenia wyniesione z innych kancelarii, zdecydowałam się otworzyć własną praktykę adwokacką. W swojej działalności szanuję etos i zasady etyki wykonywanego przeze mnie zawodu oraz zapewniam poszanowanie tajemnicy adwokackiej i prywatności moich Mocodawców. Jednocześnie jestem otwarta na wszelkie nowoczesne rozwiązania umożliwiające profesjonalną współpracę zawodową. Patrzę szeroko na skutki proponowanych przeze mnie czynności prawnych, by niosły one rzeczywistą pomoc w rozwiązaniu zaistniałego problemu i należycie zabezpieczały interesy reprezentowanej przeze mnie strony.
Zawodowo specjalizuję się w prawie ochrony dóbr osobistych, dbając o poszanowanie takich dóbr jak dobre imię, prywatność, wizerunek, reputacja osoby czy renoma przedsiębiorstwa. Występuję w procesach związanych z działalnością mediów. Wspieram twórców, osoby publiczne, blogerów, naukowców, przedsiębiorstwa. Pod swoją opieką mam też kilka startupów.
W swojej praktyce adwokackiej łączę wiedzę z zakresu prawa i psychologii. W tym zakresie doradzam i udzielam pomocy prawnej w sprawach ochrony zdrowia psychicznego, stosowania detencji psychiatrycznej, opiniowania psychologicznego i psychiatrycznego, prawa dla psychologów, zastosowania wiedzy psychologicznej w praktyce prawniczej. Staram się ponadto działać na rzecz społeczeństwa otwartego, wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, zmagające się z dyskryminacją. Jestem autorką bloga Psychologika Prawnika, poświęconego zagadnieniom prawa i psychologii.
Wykształcenie:
Odbyłam aplikację adwokacką w Krakowskiej Izbie Adwokackiej, zakończoną egzaminem zawodowym. Wcześniej ukończyłam z bardzo dobrymi wynikami jednolite stacjonarne studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach prawo (2011) i psychologia (2010). Jestem również absolwentką Szkoły Prawa Amerykańskiego (American Law Program) prowadzonej przez Catholic University of America Columbus School of Law oraz Szkoły Prawa Austriackiego prowadzonej przez Wien Universität. Studiowałam także na Universität Salzburg w Austrii. Przed rozpoczęciem studiów mieszkałam w Gdańsku, gdzie uczęszczałam do klasy o profilu matury międzynarodowej w popularnej „Topolówce”.
W czasie studiów na Wydziale Prawa i Administracji UJ uczestniczyłam w seminarium z prawa cywilnego. Obroniłam pracę magisterską dotyczącą problematyki naruszenia dóbr osobistych przez prasę. W ramach studiów z zakresu psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ zrealizowałam ścieżkę specjalizacyjną z psychologii sądowej. Następnie rozpoczęłam stacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Obecnie przygotowuję rozprawę doktorską dotyczącą gwarancji praw osób internowanych w zakładach psychiatrycznych. Jestem autorką artykułów naukowych poświęconych sytuacji osób pokrzywdzonych w postępowaniu karnym.